USG tarczycy

2016-11-27

W jakim celu stosuje się USG tarczycy?

           USG jest zwykle pierwszym badaniem, które się zleca po zaobserwowaniu niepokojących objawów. Gruczoł leży powierzchownie, co umożliwia łatwy dostęp do niego dzięki sondzie. Badanie to pozwala między innymi na określenie rozmiarów, kształtu, położenia i struktury tarczycy. Badanie USG tarczycy jest całkowicie bezbolesne, szybkie i bezpieczne.

Wyniki badania

          Objętość tarczycy nie powinna przekraczać 18-20 ml u kobiet i 25 ml u mężczyzn. Jeśli objętość jest większa, sugeruje to, że doszło do rozwoju wola tarczycy. Jeżeli badanie pokazuje jednolite powiększenie tarczycy, jest to tak zwana "wola miąższowa". Natomiast jeśli w miąższu tarczycy pojawiać się będą pojedyncze guzki lub też wiele guzków, mowa o wolu guzkowym.

Zastosowanie badania w chorobach

          Badanie USG tarczycy Białystok jest niezwykle przydatne w zapaleniach tarczycy. (dotyczy to zarówno ostrych, jaki i przewlekłych zapaleń), a także w wykrywaniu nowotworów. Częsta kontrola pozwoli na monitorowanie postępów choroby i skuteczność leczenia.

Zalety USG

          Badanie tarczycy USG nie wymaga żadnego wcześniejszego przygotowania. Dodatkowo nie istnieją żadne przeciwwskazania do przeprowadzenia badania. Fale ultradźwiękowe nie są w żadnym stopniu niebezpieczne dla organizmu.